Ana Sayfa
Duyurular
Türk Öğrencinin Başarısı Bilim Dünyasında Yankı Uyandırdı

Türk Öğrencinin Başarısı Bilim Dünyasında Yankı Uyandırdı

Stockholm’de doktora eğitimi alan Türk öğrenci büyük bir başarıya imza attı.

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Royal Teknoloji Enstitüsü (KTH)’de 'robotik' üzerine doktora eğitimi alan Türk öğrenci Alper Osman Aydemir, istenilen her şeyi 3D modelleyip internet üzerinden göstermeyi kolaylaştıran bir yöntem geliştirdi.

Araştırmaları boyunca en iyi 3D modelleme metotlarından birisini iyileştirerek, herkesin bu teknolojiye ulaşmasını sağlayan Aydemir’in başarısına BBC, Mashable, Wired ve IEEE gibi uluslararası medya kuruluşlarında geniş yer verildi.

Alper Osman Aydemir , 3D modelleme metotlarını dünyadaki herkesin kolayca ve ücretsiz olarak kullanmasını sağlamayı ve aynı zamanda toplanan verileri paylaşarak bilimin ilerlemesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Alper Aydemir ve ekibinin oluşturduğu www.kinectathome.com web sitesinden, geliştirdikleri 3D haritalama uygulamasına ulaşabilir, yapılan 3D modelleri görebilir, hatta bu modelleri diğer web sitelerinin içine yerleştirebilirsiniz.

2006 yılında Sabancı Üniversitesi Mekatronik lisans programından mezun olan Aydemir, Stockholm Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/turk-ogrencinin-basarisi-bilim-dunyasinda-yanki-uyandirdi-55352.html